Sárgabaracklekvár
Sokunknak megvan a maga bevált sárgabaracklekvár receptje, nekem ez itt. Nagyon régóta főzöm így és eddig teljesen jól működött, nem romlik meg, szép a színe és nem túl édes.
Csak jó ízű, érett gyümölcsből álljunk neki lekvárt főzni, kemény, éretlen gyümölcsből sosem lesz jó lekvár.
Első alkalommal én elkövettem ezt a hibát, hiába főztem egy csomó ideig, ott úszkáltak benne a zöldes, kemény barackdarabok. Szerencsére tanulékony vagyok :)
Hozzávalók:
érett sárgabarack
kilónként 30 dkg kristálycukor (tisztán mérve a barackot)
kevés nátrium benzoát
Elkészítés:
1. Megmosom a barackokat, kimagozom, kivágom a hibás részeket és egyből beleteszem őket egy nagy fazékba. Nem darálom le a barackokat, nem turmixolom, mert a főzés végére úgyis szétfőnek. Nem lesz teljesen sima, kis darabkák lesznek benne, azokra meg olyan jó rátalálni a palacsintában. A héjukat sem húzom le, mivel úgyis szétfő, engem nem zavar a lekvárban. Vagy van valami más oka is annak, hogy sokan lehúzzák?
2. Rászórom a cukrot, összekeverem és letakarva állni hagyom egy napig. Ez alatt jó sok levet enged.
3. Másnap felteszem főni és addig főzöm, amíg el nem éri a nekem tetsző sűrűséget. Ez általában 30 perc, de idén kipróbáltam az 1 órát és az 1,5 órát is. Az elején csak néha kell kavargatni, de amint elkezd sűrűsödni, akkor már folyamatosan kell keverni, hogy le ne égjen.
Érdemes egyszerre kisebb adagot főzni (mondjuk 2 kg), mert az sokkal hamarabb lesz sűrű.
Idén kicsit odakapott az egyik adag és ettől kifejezetten finom, karamelles íze lett :).
4. Ha kész, akkor beletöltöm az előkészített, kimosott üvegekbe. Az üvegek tetejére celofánt (befőzőfóliát) teszek, késhegynyi nátrium-benzoátot szórok rájuk és így csavarom rá szorosan a tetőt.
5. Betekerem újságpapírba az üvegeket, pokrócok közé teszem őket és így hagyom kihűlni.
Ezzel a módszerrel nem szoktak megromlani a lekvárjaim és remélem, hogy a tartósítószer nem szivárog át a celofánon. Vagy igen? Tudja ezt valaki?
Megjegyzések
Az anyósom ugyanígy főzi, és ő is megkérdezi tőlem, hogy miért húzom le a gyümölcs héját. Én mind a kétfélét meg tudom kóstolni, és azt vettem észre, hogy más az íze annak, amit pucolt gyümölcsből készítenek. A benne maradt héj egy icipici, árnyalatnyi fanyar ízt ad a lekvárnak, amit éreztem a cukron keresztül is. Finom az nagyon, csak más az íz, viszont több vitamin marad benne a héj miatt. Mindkét megoldás isteni lekvárt eredményez! :-))
A barnulás meg akkor szokott lenni, ha túl nagy a mennyiség és nagyon sokáig kell főzni. Egyik évben összeöntöttünk két fél lábosnyit, na azóta ezt nem csináljuk, mert rém ronda lett. (Igaz, elfogyott sütibe, mert az ízével nem igazán voltak gondok.)
Még sosem volt mellékíze-igaz, nem főzöm sokáig....
Holnap fel is teszem-igaz, én ebben engedékeny vagyok magammal-dzsemfixezek, bevált.
Kata, néztem nálad is, mindenkinél ellenőriztem, hogy hogyan főzi :)
Nem mertem kihagyni a tetejéről a tartósítót, mivel már évek óta bevált nálam.
Trinity, valamiért a barack és szilvalekvárnál nem szeretem a dzsemfixet. A többinél én is azt használom, bár tudom, hogy tartósítószer is van benne.
Gratula, csak így tovább!:-))
Ildikó
Hát tényleg elég furcsán hangzik ez az eljárás, de elhiszem neked, hogy működik.
Kupakot nem teszel rá, csak a 2 réteg celofán? És mind a két oldalát belemártod a tojásfehérjébe vagy csak azt az oldalt, ami a lekvár felé néz? Köszi, ha tudsz válaszolni!
Szörpöknél nem teszek kupakot, de lekvároknál, stb. tehetsz, akkor nem kell a második fólia! Én szívesebben celofánozok, mert volt olyan, hogy a kupak rácsavarásánál kiszakadt a celofán és nem vettem észre, csak mikor már penészedett...
Szívből ajánlom, próbáld ki és majd írj jövőre:-))), hogy bevált, vagy sem!
Két kérdésem lenne:-)
1. Magozàs közben csak félbe kell vágni vagy kis kockákra a barackot?
2. A cukor miatt nem fog leégni?
Várom válaszod:-)
Én csak félbe szoktam vágni a barackot, ha puha, akkor úgyis hamar szétesik darabokra.
Nem szokott leégni, persze kevergetni kell :)
Remélem, hogy jól sikerül a lekvárod :)
Lúdanyó